Jeśli układasz prosty odcinek – nie przycinasz kratek, nie musisz stosować obrzegowania. Kratki wyznaczają krawędź. Przy układaniu kratek np. po łuku lub przy docinaniu ich (np. w połowie) należy zastosować krawężnik. Może być betonowy, z kostki brukowej lub granitowej. My polecamy obrzeże z tworzywa geoBORDER. Obrzeże jest elastyczne dzięki czemu można wyznaczyć każdy kształt nawierzchni.
Zasypując kratkę ziemią i obsadzając trawą lub inną roślinnością zyskujemy powierzchnię zieloną. Procent powierzchni z materiałem do powierzchni wolnej (która może być zarośnięta trawą) jest różny.
G5 max: 20% nawierzchni to tworzywo, 80% to powierzchnia wolna czyli biologicznie czynna
geoSYSTEM G3 i G4: 15% nawierzchni to tworzywo, 86% to powierzchnia wolna czyli biologicznie czynna
geoSYSTEM S60: 17% nawierzchni to tworzywo, 83% to powierzchnia wolna czyli biologicznie czynna
geoSYSTEM S60s: 10% nawierzchni to tworzywo, 90% to powierzchnia wolna czyli biologicznie czynna
Tak, zakładając trawnik można ułożyć kratki i obsadzić je trawą. Oczko kratki ma 7x7 cm także pies nie będzie mógł kopać dziur.
Tak. Kratki odśnieżamy szuflą, trzymając ją ok 1 cm nad nawierzchnią, aby nie uszkodzić trawy, nie rozsypać kruszywa. Gdy eko krata jest wypełniona kruszywem, przejeżdżając samochodem, śnieg wgniata się między kruszywo, dzięki czemu nie trzeba odśnieżać.
Parkowanie na trawniku, deptanie sprzyja zagęszczaniu się gleby. W zbitą ziemię trudno wsiąka woda i brakuje w niej powietrza systemowi korzeniowemu - niezbędnego dla życia, w rezultacie trawa wypada. Aby zapobiec temu trawnik należy napowietrzać. Aerację przeprowadzamy wczesną wiosną, gdy ziemia obeschnie. Można to zrobić szpikulcem lub butami z kolcami. Napowietrzanie przeprowadzamy na głębokość 5 – 15 cm w odstępach 10-15 cm lekko podważając. Napowietrzanie należy wykonać co najmniej raz w roku lub częściej przy mocno użytkowanym trawniku .
W kratce panują specyficzne warunki – jest mało ziemi, szybko wysycha, pod kratką jest warstwa podbudowy, która nie pozwala na rozwój głębokiego systemu korzeniowego. W związku z powyższym zalecamy specjalną mieszankę trawy ‘Top Grass geoSYSTEM’, która jest odporna na susze, wydeptanie, której system korzeniowy jest płytki, co daje większe możliwości adaptacji do warunków przyrodniczych jak i użytkowych. Więcej o trawie tu.
Tak kratki można bardzo łatwo przyciąć brzeszczotem, gumówką (szlifierką kątową). Przy nierównych krawędziach zalecamy wykończyć kratki krawężnikiem np. obrzeżem z tworzywa geoBORDER.Patrz film od minuty 2:01.